Gydymas metadonu:
Kas yra gydymas metadonu?
Ar galėsiu blaiviai mąstyti gerdamas metadoną?
Ar aš galiu vairuoti automobilį vartodamas metadoną?
Ar apie mano gydymąsi metadono programoje sužinos aplinkiniai?
Ar metadonas žalingas sveikatai?
Ar geriant metadoną gali skaudėti kepenis?
Ar metadonas kenkia dantims?
Ar gali nuo metadono atsirasti žaizdų ant kojų?
Ar metadonas sukelia priklausomybę?
Ar tiesa, kad metadono vartojimą yra sunkiau nutraukti nei heroino?
Kokia alkoholio ir metadono sąveika?
Kaip, gydantis metadonu, sumažinti prisirišimą prie gydymo įstaigos?
Ar galiu gydymą metadonu tęsti policijos areštinėje ir kalėjimuose?
Ar galiu besigydydamas metadonu išvažiuoti į užsienį?
Kuo skiriasi metadonas nuo buprenorfino (Subutex®, Suboxone®)?
Ar gali nėščia moteris būti gydoma metadonu?
 
Kas yra gydymas metadonu?
Gydymas metadonu gali būti rekomenduojamas nustačius priklausomybę nuo opioidų (heroino, aguonų nuoviro, fentanilio ir kt.). Metadonas yra bekvapis ir beskonis skystis, geriamas vieną kartą per dieną. Jis normalizuoja asmens savijautą ir slopina potraukį opioidams. Metadono dozė gydytojo psichiatro yra parenkama individualiai ir pradžioje vartojama gydytojui prižiūrint. Vėliau vaistas gali būti išduodamas vartoti namuose, pas gydytoją lankantis tik 2–3 kartus ar tik kartą per savaitę. Metadono terapijos trukmė yra individuali, tačiau rekomenduojamas trumpiausias laikotarpis – vieneri kalendoriniai metai. Nustatyta, kad ilgesnis gydymo kursas paprastai lemia didesnę jo sėkmę. Gydymas baigiamas ir terapija nutraukiama, kai tiek gydytojas, tiek pacientas mano, jog šis sprendimas yra palankus, tačiau pacientas turi teisę palaipsniui nutraukti gydymą ir tuo atveju, jeigu gydytojas nesutinka su šių veiksmų tikslingumu. Gydymo metadonu laikotarpiu pacientui rekomenduojamas individualus ir (ar) grupinis socialinis darbas, kurio metu stiprinama paciento savivertė, gebėjimas pačiam spręsti savo problemas.
Gydymo metadonu efektyvumas
Sisteminės mokslinių tyrimų apžvalgos rodo, kad gydymas metadonu, lyginant su kitais gydymo būdais, be vaistų ar placebo, efektyviai mažina heroino vartojimą ir palaiko nenutrūkstamą pacientų gydymą. Atsižvelgdama į mokslo duomenis, Pasaulio sveikatos organizacija įtraukė metadoną ir buprenorfiną į būtinųjų vaistinių preparatų sąrašą. 2004–2006 metais Pasaulio sveikatos organizacija atliko daugiacentrį farmakoterapijos metadonu efektyvumo tyrimą. Jame dalyvavo ir pacientai iš Lietuvos. Tyrimo rezultatai parodė žymų pacientų fizinės ir psichinės sveikatos bei bendros savijautos pagerėjimą. Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. atlikęs pacientų, dalyvaujančių farmakoterapijoje metadonu apklausą, padarė išvadą, jog kuo ilgiau taikomas gydymas, tuo labiau mažėja rizika vartoti ir švirkštis narkotikus. Jei pirmaisiais metais dažniau ar rečiau narkotikus vartojo 28 proc., tai gydomi ilgiau nei 1 metus – tik apie 10 proc., dar ilgiau – 5 proc.
Ar galėsiu blaiviai mąstyti gerdamas metadoną?
Vartodami teisingai skiriamą metadoną, neturėtume jausti tiesioginio opioidų veikimo požymių (pvz., euforijos ar mieguistumo), taip pat ir nemalonių abstinencijos reiškinių. Metadonas skiriamas išgerti kartą per dieną ir veikia apie 2436 val. Gerdami teisingai skiriamą dozę, Jūs nejausite koordinacijos sutrikimų, o Jūsų mąstymas bus blaivus. Išoriškai Jūs nesiskirsite nuo sveikų žmonių, kurie nevartoja metadono.
Ar aš galiu vairuoti automobilį vartodamas metadoną?
Vartojant stabilias metadono dozes, reakcija ir koordinacija yra nesutrikusios, tačiau, jei gydytojas didina ar mažina metadono dozę, jos gali laikinai sutrikti. Apie galimybę vairuoti transporto priemones gydytojai sprendžia vadovaudamiesi šalies teisės aktais ir atsižvelgdami į Jūsų būklės stabilumą.
Ar apie mano gydymąsi metadono programoje sužinos aplinkiniai?
Lietuvos įstatymai griežtai įpareigoja sveikatos priežiūros įstaigas, teikiančias medicinos paslaugas, išlaikyti konfidencialumą. Informacija apie Jūsų sveikatos būklę ir gydymą be Jūsų sutikimo negali niekam būti teikiama (Jūs turite pats raštiškai nurodyti asmenis, kurie gali būti informuoti apie Jūsų sveikatos būklę ir taikomą gydymą). Informacijos apie pacientą konfidencialumo reikalavimas netaikomas ir informacija gali būti suteikta neturint raštiško paciento sutikimo tik tarnybiniais tikslais: sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose gydomas, slaugomas pacientas arba atliekama jo sveikatos ekspertizė; institucijoms, kontroliuojančioms sveikatos priežiūros paslaugas; teismui, prokuratūrai, ikiteisminio tyrimo įstaigoms, savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyriams ir kitoms institucijoms, kurioms tokią teisę suteikia Lietuvos Respublikos įstatymai.
Ar metadonas žalingas sveikatai?
Metadonas kai kada gali sukelti nepageidaujamų reiškinių. Vienas iš dažniau pasitaikančių – prakaitavimas. Pradėjus vartoti metadoną, gali sulėtėti žarnyno veikla, atsirasti vidurių užkietėjimas. Daugelis nepageidaujamų reiškinių praeina savaime arba koreguojant dozę, todėl visada pasitarkite su gydytoju. Paprastai pradėjus gydymą metadonu, sveikatos būklė pagerėja, stiprėja imunitetas. Tai rodo didėjantis CD4 ląstelių skaičius, kuris svarbus sergančiųjų ŽIV infekcija imuninei būklei nustatyti.
Ar geriant metadoną gali skaudėti kepenis?
Metadonas neturi neigiamo poveikio Jūsų kaulams, kepenims, inkstams, smegenims ar kitiems organams. Nuo metadono kepenų skaudėti negali. Tačiau Jūsų kepenys gali būti rimtai pažeistos virusinio hepatito B ar C arba alkoholio dar iki gydymo pradžios. Pradėjus gydymą metadonu ir nustojus svaigintis, tikėtina, kad imsite daugiau dėmesio kreipti į savo savijautą. Gydymas metadonu – ideali galimybė išsitirti dėl virusinio hepatito C pas infekcinių ligų gydytoją (hepatitu C užsikrėtę 80 proc. švirkščiamųjų narkotikų vartotojų). Negydant virusinio hepatito C, po kelerių ar keliolikos metų gali atsirasti užleistos ligos stadijų – kepenų cirozė arba kepenų vėžys, kurios dažnai baigiasi paciento mirtimi. Nustačius aktyvų hepatitą C, infekcinių ligų gydytojas skiria virusinio hepatito C gydymo kursą. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Lietuvoje, šį gydymą visiškai apmoka Valstybinė ligonių kasa. Virusinis hepatitas C dažnu atveju yra pilnai išgydomas. Vaistai hepatitui C gydyti vartojami kartu su metadonu. Baigus virusinio hepatito C gydymą, toliau medikai rekomenduoja tęsti gydymą metadonu.
Ar metadonas kenkia dantims?
Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje naudojamo metadono tirpale nėra cukraus, kuris neigiamai veiktų dantis. Metadonas, kaip ir kiti opioidai, gali mažinti seilių išsiskyrimą. Todėl rūpinkitės dantų būkle – reguliariai valykite dantis, naudokite kramtomąją gumą be cukraus, pasitikrinkite dantis ir gydykite juos pas odontologą.
Ar gali nuo metadono atsirasti žaizdų ant kojų?
Žaizdos ant kojų atsiranda dėl giliųjų venų uždegimo ir trombozės kaip narkotikų švirkštimo pasekmės. Atsiradus venų trombozei (užakimui) blogėja kraujo nutekėjimas iš galūnių, ir dėl blogo aprūpinimo krauju atsiranda žaizdų. Tai yra lėtinis sveikatos sutrikimas, kuris periodiškai paūmėja. Metadonas tam neturi įtakos. Dažniau laikykite pakeltas kojas, kad palengvėtų kraujo nutekėjimas, kreipkitės dėl venų trombozės gydymo kraują skystinančiais vaistais, taip pat dėl žaizdų gydymo į gydytojus. Ilgas ir nuoseklus gydymas gali padėti ištirpinti venų trombus ir atkurti venų pralaidumą. Nepaisant visų priemonių, ypač jei nepakankamas venų trombozės gydymas, žaizdos gali paūmėti ir praėjus daug metų po paskutinio narkotikų vartojimo, nežiūrint į tai, ar metadonas vartojamas, ar ne.
Ar metadonas sukelia priklausomybę?
Metadonas skiriamas tik jau priklausomiems nuo opioidų (pvz., heroino, morfino) asmenims. Metadonas taip pat priklauso opioidų grupei. Todėl vartodami metadoną, naujos priklausomybės nesukelsite, tačiau išliks priklausomybė nuo opioidų. Kol gersite metadoną – tikėtina, kad tik minimaliai jausite arba iš viso nejausite priklausomybės simptomų (pvz., nevaldomo potraukio, abstinencijos reiškinių), nepatirsite narkotikų švirkštimo komplikacijų. Kai pajusite pasitikėjimą savo jėgomis ir pradėsite naują gyvenimą be heroino – galėsite galvoti apie metadono vartojimo nutraukimą, kitus gydymo būdus.
Ar tiesa, kad metadono vartojimą yra sunkiau nutraukti nei heroino?
Metadonas lėčiau išsiskiria iš organizmo, todėl abstinencija, nutraukus metadono vartojimą, gali tęstis 2 savaites ir ilgiau, tačiau dažnai būna švelnesnė nei nuo heroino. Planuojant nutraukti metadono vartojimą, rekomenduojama kelis mėnesius palaipsniui mažinti metadono dozę iki 30 mg. Jei paskutinis etapas mažinant metadono dozę yra per sunkus, rekomenduojama metadono skyrimo nutraukimą atlikti priklausomybės ligų centro ar psichiatrijos stacionare. Net ir pasibaigus abstinencijos simptomams, kelias savaites ar net mėnesius gali išlikti kai kurie varginantys simptomai, pavyzdžiui, nemiga, potraukis opioidams. Rekomenduojama pasitarti su gydytoju ir apgalvotai gydyti nemigą raminamaisiais vaistais, apsvarstyti gydymo naltreksonu arba reabilitacijos centro naudą.
Kokia alkoholio ir metadono sąveika?
Jei kartu su metadonu vartojate alkoholį ar raminamuosius, didėja perdozavimo tikimybė (medžiagų slopinantis poveikis sumuojasi). Alkoholis (net mažiausi jo kiekiai) ypač pavojingas kepenims, jei yra virusinio hepatito C infekcija. Dėl toksinio alkoholio poveikio gali išsivystyti nepagydoma kepenų cirozės stadija. Kadangi esate priklausomas nuo heroino, vartojant alkoholį, priklausomybė nuo jo gali atsirasti lengvai ir nepastebimai.
Kaip, gydantis metadonu, sumažinti prisirišimą prie gydymo įstaigos?
Daugelis pacientų nurodo gydymo metadonu labai svarbų trūkumą – dažną lankymąsi gydymo centre. Paprastai specialistai reikalauja pirmus kelis mėnesius kasdien (ar beveik kasdien) lankytis gydymo įstaigoje. To reikia, kad specialistai atidžiai stebėtų paciento būklę (vaistų efektyvumą, nepageidaujamus reiškinius) ir įvertintų socialinės ir psichologinės pagalbos poreikį. Tęsiant gydymą, šalių sveikatos apsaugos ministerijos leidžia stabiliems pacientams (ilgalaikė stabili darbinė ir (ar) socialinė situacija, pakartotiniai neigiami šlapimo testų rezultatai dėl kitų medžiagų vartojimo, sėkmingai ir nuosekliai įgyvendinamas gydymo ir reabilitacijos planas) išduoti metadoną vartoti namuose. Todėl, jeigu Jūsų dalyvavimas gydyme sėkmingas – Jūs galite tartis su įstaigos medicinos specialistais atvykti metadono išgerti 2–3 kartus ar net kartą per savaitę. Jei pavyzdingai dalyvaujate gydyme, o ypač jei dar dirbate ar mokotės – tikėtina, kad medikai, skatindami teigiamus pokyčius Jūsų gyvenime, Jums leis rečiau lankytis sveikatos priežiūros įstaigoje.
Ar galiu gydymą metadonu tęsti policijos areštinėje ir kalėjimuose?
Jei Jūs patekote į policijos areštinę už administracinius teisės pažeidimus – taip. Praneškite laiku areštinės darbuotojams ir (ar) sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojams, kad Jūs patekote į policijos areštinę, ir Jums gydymas turi būti tęsiamas gavus dokumentą iš gydymo įstaigos. Estijoje, jei patekote į tardymo izoliatorių arba esate nuteistas laisvės atėmimo bausme, jei pageidaujate, galite tęsti gydymą metadonu neribotą laiką. Latvijoje ir Lietuvoje kol kas neleidžiama tęsti gydymo metadonu tardymo izoliatoriuose ir kalėjimuose (tačiau klausimas yra svarstomas), todėl Jums bus nutrauktas metadono skyrimas ir Jums bus skirti kiti vaistai abstinencijos simptomams slopinti .
Ar galiu besigydydamas metadonu išvažiuoti į užsienį?
Išvažiuojant į Šengeno erdvei priklausančias šalis, pvz. atostogų, metadono, kaip ir kitų narkotinių medžiagų, sveikatos priežiūros įstaiga gali išduoti 28 dienoms. Išvažiuojant į trečiąsias šalis (pvz., Ukrainą), metadono gali būti išduota iki 15 dienų. Norint būti ilgiau užsienio šalyje, reikia pasirūpinti tęsti gydymą atitinkamos šalies sveikatos priežiūros įstaigose. Visais atvejais keliaujantis pacientas turi turėti tvarkingus sveikatos priežiūros įstaigos vadovo pasirašytus dokumentus, įrodančius gydymą ir medikamento išdavimą į rankas. Į Rusiją metadono įvežti negalima, kadangi tai bene vienintelė šalis, kur gydymas metadonu ar buprenorfinu nėra pripažįstami. Daugiau informacijos šiuo klausimu rasite čia.
Kuo skiriasi metadonas nuo buprenorfino (Subutex®, Suboxone®)?
Metadono ir buprenorfino veikimas yra labai panašus. Kai kurie pacientai geriau jaučiasi vartodami buprenorfiną, kiti – vartodami metadoną. Buprenorfinas (Subutex®) ir buprenorfinas/naloksonas (Suboxone®) yra po liežuviu čiulpiamos tabletės. Naloksonas, esantis Suboxone® tabletėje, turėtų papildomai sulaikyti vartojančius narkotikus asmenis nuo šių tablečių švirkštimo, nes jis gali sukelti nemalonius abstinencijos simptomus. Gydymas buprenorfinu ir buprenorfinu/naloksonu organizuojamas iš esmės taip pat, kaip ir gydymas metadonu, atsižvelgiant į paciento individualią būklę ir efektyvumą. Efektyvi paros dozė paprastai yra 8–16 mg buprenorfino per parą. Gydymas buprenorfinu Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje nėra apmokamas iš ligonių kasų, todėl pacientai privalo už vaistą mokėti patys (816 mg paros dozė gali kainuoti apie 7–14 Eur), todėl kai kuriems pacientams gali būti per brangus. Pacientus, kurie gydosi buprenorfinu, jų pageidavimu, gydytojai lengvai gali perkelti į gydymą metadonu, tuo tarpu atvirkštinis perkėlimas yra sudėtingesnis.
Ar gali nėščia moteris būti gydoma metadonu?
Nėščiosioms rekomenduojama kuo greičiau pradėti gydymą metadonu ir rūpintis savo sveikatos būkle. Pagimdžiusioms rekomenduojama toliau tęsti gydymą metadonu ir maitinti naujagimį krūtimi. Tokie vaikai vėliau ir fiziškai, ir psichologiškai vystosi normaliai.

Respublikinis priklausomybės ligų centras
Biudžetinė įstaiga
Kodas Juridinių asmenų registre 190999616
Gerosios Vilties g. 3
LT-03147 Vilnius
Tel. (8 5) 213 7808
d. d. 7.00–18.00 val.
Faksas (8 5) 216 0019
rplc[eta]rplc.lt, www.rplc.lt, www.facebook.com/resplc
 

 

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners