Gydymas kitais medikamentais:
Gydymas naltreksonu
Gydymas buprenorfinu (Subutex®) ir buprenorfinu/naloksonu (Suboxone®)
 
Gydymas naltreksonu
Gydymas medikamentu naltreksonu gali būti rekomenduojamas nustačius priklausomybę nuo opioidų (heroino, aguonų nuoviro, fentanilio ir kt.). Vaistas yra tablečių pavidalo ir turi būti vartojamas kasdien ne mažiau nei 6–12 mėnesių. Reguliariai vartojamas naltreksonas blokuoja opioidų poveikį, todėl pastaruosius vartoti tampa netikslinga.
Naltreksono trūkumas yra tas, kad pats medikamentas niekaip neveikia asmens jaučiamo potraukio vartoti opioidus, todėl yra rizika, kad asmuo norės nutraukti medikamento vartojimą. Būtent todėl gydymas naltreksonu skiriamas ir jo sėkmė labiausiai priklauso nuo asmens motyvacijos įveikti priklausomybę. Svarbus vaiduo tenka ir artimųjų bei aplinkinių paramai, susitarimas, kad šeimos nariai padės besigydančiajam vartoti vaistą reguliariai.
Priklausomybės nuo opioidų gydymo naltreksonu metu pacientą nuolat konsultuoja jo gydytojas, pagal poreikius gali būti skiriami įvairūs terapiniai užsiėmimai, psichologo ir socialinio darbuotojo konsultacijos.
Gydymas buprenorfinu (Subutex®) ir buprenorfinu/naloksonu (Suboxone®)
Buprenorfinas (vaisto pavadinimas – „Subutex“) ir buprenorfino ir naloksono derinio medikamentas (vaisto pavadinimas – „Suboxone“) skiriami priklausomybei nuo opioidų gydyti. Vaistai yra tabletės pavidalo, vartojami po liežuviu ir ištirpstantys per 510 minučių. Kaip ir metadonas, buprenorfinas slopina potraukį opioidams ir stabilizuoja asmens savijautą. Buprenorfino preparatai yra saugesni išduoti vartoti į namus, kadangi, skirtingai nei metadoną, buprenorfiną pavartojus ne pagal gydytojo nurodymus, yra žymiai mažesnė tikimybė perdozuoti.
Sudėtinis buprenorfino/naloksono yra dar saugesnis išduoti į namus dar ir todėl, kad nėra tinkamas švirkštis – dėl naloksono savybės blokuoti opioidų poveikį, įšvirkštus šio medikamento į veną, priklausomiems asmenims, vartojantiems opioidus, atsiranda abstinencijos požymių.
Parenkant gydymą šiais vaistais, buprenorfino/naloksono vaistai yra tinkamiausi vartoti namuose, o buprenorfinas skiriamas nėščioms moterims (dėl nežinomo naloksono poveikio vaisiui) ir pacientams, kuriems buprenorfinas/naloksonas sukelia nepageidaujamų reiškinių.
Gydymas buprenorfinu ir buprenorfinu/naloksonu organizuojamas iš esmės taip pat, kaip ir gydymas metadonu, atsižvelgiant į paciento individualią būklę ir efektyvumą. Efektyvi paros dozė paprastai yra 8–16 mg buprenorfino per parą. Gydymas buprenorfinu Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje nėra apmokamas iš ligonių kasų, todėl pacientai privalo už vaistą mokėti patys (816 mg paros dozė gali kainuoti apie 7–14 Eur), todėl kai kuriems pacientams gali būti per brangus.
Gydymo šiais vaistais trukmė yra individuali, tačiau rekomenduojamas trumpiausias laikotarpis  vieneri kalendoriniai metai. Gydymas baigiamas ir terapija nutraukiama, kai tiek gydytojas, tiek pacientas mano, jog šis sprendimas yra palankus, tačiau pacientas turi teisę palaipsniui nutraukti gydymą ir tuo atveju, jeigu gydytojas nesutinka su šių veiksmų tikslingumu.

Respublikinis priklausomybės ligų centras
Biudžetinė įstaiga
Kodas Juridinių asmenų registre 190999616
Gerosios Vilties g. 3
LT-03147 Vilnius
Tel. (8 5) 213 7808
d. d. 7.00–18.00 val.
Faksas (8 5) 216 0019
rplc[eta]rplc.lt, www.rplc.lt, www.facebook.com/resplc
 

 

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners

vplc.lt banners